ИСТОРИЯ

  • На 1 ноември 2007 година Школата за източно църковно пеене при храм "Св. св. Кирил и Методий" за първи път отваря вратите си, да посрещне своите ученици за учебната година 2007 - 2008. 
Учебната година стартира само с първи курс.
Преподаватели са:
а) г-н Любомир Янъков по  Източно църковно пеене - тогава магистрант по богословие с тема по източно църковно пеене.
б) г-н Димитър Димитров по Църковно славянско четене и език  - редовен асистент и докторант в богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски".

С всяка изминала учебна година се запълва предначертаният петгодишен план на школата. Така допълнителните предмети, които дават богата обща култура и знания на обучаващите се, свързни с църковното богослужение, се възлагат на г-н Димитър Димитров ("младши"), като най-близки до неговата компетентност и знания.
  • През следващата учебна година 2008 - 2009  към преподавателския екип се присъединява и г-н Стоян Янъков, който току що е завършил школа по източно църковно пеене в Гърция, поема преподаваните лекции по пеене заедно с г-н Любомир Янъков.
  •  През  учебната 2010 - 2011 година преподавателският екип се запълва, като към него се присъединява и г-н доц. Димитър Димитров ("старши") - дългогодишен преподавател в богословския факултет на СУ "Св. Климент Охридски" по западно хорово пеене, един от основателите на хор „Св. Йоан Кукузел-Ангелогласният” и диригент на смесения хор при патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”. На него се поверява обучението на четвърти курс по Елементарна теория на западната музика.
  • През същата учебна година 2010 - 2011 се прави промяна в учебния план, като Химнографията от трети курс се премества във втори, а Типикът от втори отива в трети. Това става, за да могат курсистите да се запознаят с видовете песнопения и техните особености на първо време, и после да се обучават в подредбата на църковното богослужение. Така направената промяна обслужва и практиката, която също се измества главно в трети курс.